Menu Close Menu
سفر سخت و طاقت‌فرسای رستاخیز تا اکران

جنجال ناتمام رستاخیز

جنجال ناتمام رستاخیز

۱۰ روز پس از نمایش فیلم اعتراض‌ها به «رستاخیز» علنی شد. سیدمجید بنی‌فاطمه مداح اهل بیت با انتشار یادداشتی نسبت به ساخت این فیلم اعتراض کرد و پس از آن، حاج منصور ارضی‌، عبدالرضا هلالی و حسین سازور هم به مضمون این فیلم انتقاد کردند. از آن سو چند رسانه‌، ایرادهای تاریخی فیلم را منتشر کردند و خواستار اصلاح آنها شدند.پس از بالا گرفتن اعتراض‌ها رئیس وقت سازمان سینمایی برای رفع مشکل فیلم، برای دیدار با مراجع تقلید و علما به قم سفر کرد .

 احمد رنجبر| از سال ۱۳۸۸ تا اربعین سال ۱۴۰۱٫ ۱۲ سال از روزی که احمدرضا درویش فیلم «رستاخیز» را کلید زد، می‌گذرد اما در این ایام وجه غالب، حاشیه‌هایی بوده که متوجه کارگردان و فیلمش شده است. در گزارش امروز آنچه بر «رستاخیز» گذشت را مرور کرده‌ایم.

دورخیز طولانی
درویش می‌دانست برای ساخت «رستاخیز» و روایت واقعه عاشورا کاری سخت پیش رو دارد. باوسواس پیش‌تولید را که اتفاقا طولانی شده بود (حدود ۵ سال ) تمام کرد و ۱۶ بهمن سال ۸۸ فیلم را در شهرستان بم کلید زد و پس از ۲۵۰ جلسه فیلمبرداری آن را به پایان رساند .بعد از آن درویش به انگلیس رفت تا کارهای فنی «رستاخیز» زیر نظر او توسط شرکت «مولینر» انجام شود. در میان عوامل خارجی فیلم دو نام بیش از همه برجسته بود : طارق انوار تدوینگر سرشناس و نامزد دریافت اسکار برای فیلم «سخنرانی پادشاه» و استفن واربک آهنگسازِ برنده اسکار.

اختلاف با دولت دهم
هر بار خبری از فیلم به گوش می‌رسید تا اینکه در آستانه جشنواره سی و یکم فیلم فجر، احتمال رونمایی از «رستاخیز» قوت گرفت. حتی دبیر وقت جشنواره گفته بود:«تنها فیلمی که من به عنوان دبیر جشنواره شخصا به دفتر تهیه‌کننده و کارگردان محترم این فیلم مراجعه کردم تا دعوت کنم در جشنواره حاضر شود، «رستاخیز» بود

درویش درباره نمایش فیلم در جشنواره سی و یکم اینطور توضیح داده بود که «نمی‌خواهم زحمت چند ساله، فدای عجله برای رسیدن به جشنواره شود». یک سال بعد اما تهیه‌کننده اعلام کرد به دلیل اختلاف با رئیس وقت سازمان سینمایی (جواد شمقدری) فیلم را به جشنواره نداده‌اند.

رونمایی با طعم حاشیه
«رستاخیز» در جشنواره سی‌و دوم فجر به نمایش درآمد و موفق شد ۹ سیمرغ بلورین را از آن خود کند. بعد از نمایش واکنش ‌مخاطبان‌، اهالی رسانه و منتقدان متناقض بود. در میانه بحث‌های فنی نشان دادن چهره حضرت ابوالفضل‌(ع) ، حضرت علی‌اکبر (ع)، حضرت علی‌اصغر(ع) و حضرت قاسم‌(ع) مورد بحث بود. برخی هم ایرادهای اساسی به روایت فیلم از واقعه ظهر عاشورا و دیگر وقایع تاریخی وارد کردند و معتقد بودند احمد‌رضا درویش دچار اشتباه شده است.

جنجال ناتمام
۱۰ روز پس از نمایش فیلم اعتراض‌ها به «رستاخیز» علنی شد. سیدمجید بنی‌فاطمه مداح اهل بیت با انتشار یادداشتی نسبت به ساخت این فیلم اعتراض کرد و پس از آن، حاج منصور ارضی‌، عبدالرضا هلالی و حسین سازور هم به مضمون این فیلم انتقاد کردند. از آن سو چند رسانه‌، ایرادهای تاریخی فیلم را منتشر کردند و خواستار اصلاح آنها شدند.پس از بالا گرفتن اعتراض‌ها رئیس وقت سازمان سینمایی برای رفع مشکل فیلم، برای دیدار با مراجع تقلید و علما به قم سفر کرد .

اکران، اعتراض و تعلیق
درویش سکوت پیشه کرد تا فیلم در مسیری درست به اکران برسد تا اینکه مقدمات نمایش عمومی «رستاخیز» در روز ۲۴ تیرماه ۹۴ فراهم شد. تلویزیون تیزرهای متعددی از فیلم روی آنتن می‌فرستاد که این اتفاق نشانه‌ای مهم بود که «رستاخیز» مشکلی برای اکران ندارد. وانگهی حوزه هنری پخش فیلم را بر‌عهده داشت که مهر تایید دیگری بود بر مسیر هموار نمایش فیلم. چند روز مانده به اکران‌، اعتراض‌هایی در شبکه‌های اجتماعی شکل گرفت و همزمان با نمایش «رستاخیز» ، عده‌ای از معترضین مقابل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تجمع کردند.

عصر روز ۲۴ تیرماه عصر همان روز سازمان سینمایی بیانه داد و اعلام کرد ‌ اکران فیلم سینمایی «رستاخیز» تا تامین نظر برخی از مراجع تقلید به تعویق می‌افتد. بعدا هم رئیس سازمان گفت ‌ این اعلامیه ربطی به تجمع نداشته است. احمدرضا درویش بلافاصله با خبرگزاری ایسنا گفت‌و‌گو و اعلام کرد: «این تعبیر که اکران فیلم به تعویق افتاده است، تعبیر درستی نیست بلکه وزارت ارشاد با تصمیمی که گرفته‌‌، اکران این فیلم را متوقف کرده‌ است

نوبت شکایت
بیش از یک سال از تعلیق اکران «رستاخیز» گذشت و بمب خبری وقتی منفجر شد که خبر آمد: «احمدرضا درویش در آخرین تلاش برای اکران مجدد فیلمش دعوا را به قضاوت مراجع قضایی کشانده ‌ و نسبت به برخورد سازمان سینمایی با «رستاخیز» به دیوان عدالت اداری شکایت کرده است.» کمی بعد حکمی در فضای مجازی قرار گرفت و صحبت از پرداخت خسارت ۴۰ میلیاردی به میان آمد

و حالا اکران آنلاین
زمان گذشت و اتفاقات دیگری هم رخ داد؛ مثل انتشار نسخه غیر قانونی فیلم در فضای مجازی و …. در نهایت چندی پیش تقی علیقلی‌زاده تهیه‌کننده «رستاخیز» از اکران آنلاین آن در یک پلتفرم اختصاصی به نام «حلال چنل» خبر داد و طبق برنامه قرار است به دست علاقه‌مندان برسد.

 

اشتراک گذاری
ثبت دیدگـاه
Captcha
دیدگاه های کاربران